Warsztaty dotyczące marnotrawienia jedzenia

Opublikowano:  Sob, 01.12.2012

27 listopada 2012 w naszej szkole odbyło się spotkanie z Piotrem Wieleżyńskim - absolwentem naszego Liceum (matura 2007) na temat marnotrawienia jedzenia. Udział w warsztatach wzięli uczniowie klas II A i II H.
W najbliższy wtorek 4 grudnia Piotr Wieleżyński poprowadzi ten sam warsztat dla klasy I.

Poniżej przedstawiamy tezy przedstawiane w trakcie zajęć i zachęcamy do obejrzenia prezentacji.

Marnotrawienie Jedzenia - Piotr Wieleżyński

Marnotrawienie jedzenie (ang. food waste) jest problemem, które coraz bardziej daje się we znaki opinii publicznej. Dzisiaj większość ludzi czy firm uznaje wyrzucanie jedzenia jako integralną część życia. Większości nadal wydaje się, że niewiele można z tym zrobić. Na szczęście coraz więcej organizacji zaczyna z tym walczyć.

Obecnie marnotrawione jest 1,3 miliarda ton jedzenia na świecie, co stanowi 33% całej produkcji. Ilość ta wystarczyłaby, aby nakarmić wszystkich głodnych (1 miliard) czterokrotnie. Dla porównania na świecie jest 1,5 miliarda ludzi otyłych głównie w krajach wysoko rozwiniętych. Spożywanie za dużej ilości jedzenia również jest pewnego rodzaju marnotrawieniem, gdyż nasz organizm potrzebuje odpowiednią ilość kalorii dziennie. Cała reszta jest nazywana kaloriami pustymi.

Wyrzucanie jedzenia występuje w trzech różnych sektorach:
1. Producenci (20 – 25%)
2. Wielka dystrybucja i handel detaliczny (15 – 20%)
3. Kosnumenci (55 – 65%)

Dane te odpowiadają udziałowi sektorów w marnotrawieniu jedzenia w krajach rozwiniętych. W krajach rozwijających proporcje byłyby odwrotne. Co ciekawe Polska ma tę strukturę bardziej podobną do krajów rozwijających się. Na 9 milionów ton (35 – 40% całej produkcji) wyrzucanego jedzenia 6,6 milionów marnotrawione jest na etapie produkcji.

Aby dowiedzieć się więcej na temat marnotrawienia jedzenia możecie przejrzeć prezentację zamieszczoną poniżej lub wejść na jedną ze stron:

Say No To Food Waste - http://sayno2foodwaste.webs.com (moja strona)
Akcja „Nie Marnuje” - http://www.niemarnuje.pl
Love Food, Hate Waste - http://england.lovefoodhatewaste.com
Tristram Stuart - http://www.tristramstuart.co.uk