Wycieczka 1A do Biblioteki na Koszykowej

Opublikowano:  Wt, 23.10.2018

W dniu 22.10. klasa IA odwiedziła Bibliotekę Publiczną m. st. Warszawy przy ul. Koszykowej, która pełni również rolę Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego.

„ Koszykowa” powstała w 1907 roku i gromadzi wszystkie druki polskie od XIX w. ze wszystkich dziedzin wiedzy ( tzw. Egzemplarz obowiązkowy ), a także druki obce w wyborze.

Mieliśmy okazję podziwiać  nowy gmach biblioteki, ze wspaniałymi, nowoczesnymi czytelniami, jak: czytelnia główna,  informatorium, muzeum książki dla dzieci, czytelnię sztuki, wypożyczalnię i czytelnię im. F. Czerwińskiego. Obejrzeliśmy też pracownię digitalizacji zbiorów, gdzie wszystkie stare i wartościowe druki są przenoszone na nośniki elektroniczne.

Duże wrażenie zrobiła na nas dawna, nie odnowiona jeszcze, czytelnia główna ze sławnymi zielonymi lampami i zielonymi pulpitami, przy których pracowały pokolenia uczniów i studentów warszawskich.

Uczniom podobały się liczne kąciki wypoczynkowe z wygodnymi fotelami i stolikami, a także duża przestrzeń przeznaczona wyłącznie do relaksu.

Pod koniec spotkania prowadząca zachęciła młodzież do zapisywania się do biblioteki, bo może to już zrobić każdy, kto ukończył 13 lat.