Wizyta delegacji Chorwatów z wyspy Hvar w naszym Liceum.

W ostatnich dniach przed feriami zimowymi gościliśmy w naszej szkole delegację Chorwatów. Nasi goście przyjechali z wyspy Hvar, jednego z najbardziej słonecznych miejsc w Europie. Delegacja liczyła 10 osób:
1. Mr. Filip Dulcic – koordynator projektu
2. Mrs. Vesna Barbaric – dyrektor szkoły średniej z Hvar-u
3. Mrs. Natalija Moskatelo – nauczyciel geografii
4. Mr. Antonio Vidovic – nauczyciel biologii
5. Mrs. Sonja Matijasevic – nauczyciel biologii
6. Mr. Danijel Beserminji – nauczyciel fizyki
7. Mrs. Andjelka Ivusic – nauczyciel informatyki i technologii informacyjnej
8. Mrs. Melita Tudor – starszy specjalista budownictwa, urbanistyki i ochrony środowiska z miasta Hvar
9. Mr. Rid Ruscic- ekspert z działu administracyjnego Budownictwa i Planowania Przestrzennego ze Splitu (Dalmacja)
10. Mr. Ivan Sulc – asystent, ekspert GIS z Wydziału Geografii Uniwersytetu w Zagrzebiu
Celem dwudniowej wizyty było zapoznanie się ze sposobami wdrażania w naszej szkole GIS i ICT w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych. Koordynatorem wizyty ze strony Liceum Przymierza Rodzin była nauczycielka geografii Agnieszka Chrząstowska.
W czwartek 28 stycznia 2016 roku nasi goście rozpoczęli wizytę w liceum od obserwacji lekcji geografii w klasie II. Tematem lekcji było analizowanie przestrzennego zróżnicowania rozwoju społeczno- gospodarczego z wykorzystaniem GIS.
Po lekcji goście zostali przywitani przez Dyrektora Szkoły Piotra Bejnarowicza, który opowiedział o historii i idei szkoły. Następnie z dyrektorem i nauczycielką języka angielskiego Beatą Jaworską goście zwiedzili szkołę, a po zwiedzaniu rozpoczęła się dwugodzinna sesja. Beata Jaworska opowiedziała o sposobach wdrażania ICT w naszej szkole, a Agnieszka Chrząstowska przedstawiła jak uczyła dawniej GIS-u, a obecnie jak wykorzystuje GIS i geo-media na lekcjach geografii w klasie i w terenie. Chorwaccy nauczyciele bardzo byli zainteresowani prezentowanymi materiałami: programami nauczania, scenariuszami lekcji, używanymi podręcznikami.
Po obiedzie goście zostali zaproszeni do obserwacji lekcji technologii informacyjnej w klasie I prowadzonej przez nauczyciela IT Piotra Mężyńskiego. Tematem lekcji było rozwiązywanie równań za pomocą Excela z użyciem narzędzia Solver. Lekcja wzbudziła podziw Chorwatów.
W piątek 29 stycznia 2016 roku nasi goście wizytowali lekcję przyrody w klasie III prowadzoną przez nauczycielkę biologii Matyldę Wielanier i nauczycielkę geografii Agnieszkę Chrząstowską. W czasie lekcji uczniowie prezentowali końcowe wyniki projektu dotyczącego przyczyn bioróżnorodności Pobrzeża Słowińskiego. Uczniowie opowiedzieli o badaniach terenowych i kameralnych, pokazali zgromadzone materiały badawcze oraz przedstawili analizę i weryfikację postawionej wcześniej hipotezy badawczej.
Po lekcji Matylda Wielanier opowiedziała o sposobach wdrażania ICT na lekcjach biologii, a Agnieszka Chrząstowska o wykorzystaniu geo-mediów w lekcjach przyrody.
Po przerwie do naszych gości przyjechała Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska, Kierownik Działu Edukacji UNEP/GRID – Warszawa, która wygłosiła dwugodzinny wykład na temat sposobów wdrażania GIS i ICT w różnych dziedzinach życia.
W rozmowach kuluarowych uczestniczył też Piotr Chrząstowski, który dzielił się pomysłami dotyczącymi nauki programowania.