Summer camp – obóz letni w Chorwacji

Opublikowano:  Śr, 20.06.2018

W dniach 11-17 czerwca 2018 w Chorwacji odbył się obóz letni dla uczniów ze szkół uczestniczących w projekcie HERE Map Makers.

Do Zagrzebia przyjechały sześcioosobowe drużyny  reprezentujące swoje szkoły. W wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele trzech szkół z Chorwacji (z Ivannca, Varazdina i Zagrzebia) i po jednej ze Słowenii, Włoch, Hiszpanii i Polski. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele, a zajęcia przygotowali  Tomica Visinski i Natalia Vignjević przedstawiciele HERE Company z Chorwacji.

Poniedziałek, 11 czerwca 2018 roku, był dniem przyjazdów, spotkań, zawierania znajomości i zwiedzania w grupach narodowych Zagrzebia.

We wtorek, 12 czerwca 2018 roku, wszyscy uczestnicy obozu pojechali autokarem na północ Chorwacji do szkoły  (Srednja škola Ivanec) głównego koordynatora projektu. Po miłym przywitaniu przez dyrektor szkoły, Lidiję Kozinę, i przedstawieniu programu wyjazdu nastąpiły prezentacje i podsumowania półrocznej pracy uczniów z wszystkich szkół biorących udział w projekcie. Występowali nauczyciele i uczniowie opowiadając o swojej pracy, dokonaniach a czasami trudnościach. Wszystkie grupy przedstawiły efekty swoich prac. Nasza szkoła zaprezentowała pracę dwóch grup: przyrodniczej i geograficznej, której efektem są projekty i mapy wykonane w QGIS na temat współczesnych procesów morfologicznych zachodzących na Skarpie Warszawskiej oraz opracowane w Story Maps trasy z ciekawymi miejscami warszawskich śladów czterech narodowości: Anglików, Francuzów, Szwajcarów i Włochów.

Drużyny reprezentujące swoje szkoły wystąpiły w jednakowych koszulkach specjalnie przygotowanych na obóz letni. Po prezentacjach zajęcia integracyjne dla uczniów przeprowadzili Natalia Vignjević i Tomica Visinski z HERE Company z Chorwacji.

We wtorek po lunchu  wszyscy odjechali do Krapiny, w której zwiedziliśmy dwa muzea. Geografom szczególnie przypadło do gustu muzeum:  Muzej Krapinskih Neandertalaca, powstałe w miejscu odkrycia szczątków neandertalczyków, opowiadające historię Ziemi, historię ewolucji ze szczególnym uwzględnieniem hominidów oraz historię samego odkrycia. W drugim muzeum: Muzej Oldtimera Presecki - obejrzeliśmy stare samochody i motocykle.

W środę, 13 czerwca 2018 roku, przedstawiciele HERE Company  przygotowali warsztaty terenowe w centrum Zagrzebia. Uczniowie podzieleni na grupy składające się z przedstawicieli każdej ze szkół zbierali dane za pomocą Mapillary i HERE Map Creatora. Każda grupa dostała mapę z zaznaczoną trasą na której miała dokonać obserwacji i zapisać zaobserwowane zmiany. Wszystkie grupy dobrze wykonały zadania. Druga część zadań – Treasure Hunting – została przeniesiona na sobotę, bo w Zagrzebiu rozszalała się burza. Czas nie został stracony – uczniowie przeznaczyli go na integrację.

W czwartek, 14 czerwca 2018 roku, autokar najpierw dowiózł uczestników obozu letniego do Samoboru niewielkiego urokliwego miasteczka położonego na zachód od Zagrzebia.  Tu znowu Tomica Visinski i Natalia Vignjević z HERE Company przeprowadzili kolejne warsztaty terenowe. Zadania były podobne do tych w Zagrzebiu. Uczniowie uaktualnili mapę Samoboru.

Kolejnym punktem programu była wycieczka do Parku Narodowego Plitwickich Jezior (Plitvička jezera), wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park ten położony jest w środkowej części Chorwacji w pobliżu granicy z Bośnią i Hercegowiną. Obszar Jezior Plitwickich zaliczany jest do Małej Kapeli leżącej w Górach Dynarskich.  W parku położonych jest 16 krasowych jezior w dwóch zespołach połączonych ze sobą kaskadami wodnymi.  W skałach wapiennych obserwować można efekty działania procesów krasowych.  Zachwycające były: turkusowe jeziora, szumiące wodospady spadające po trawertynowych progach, biel wapiennych klifów i soczysta zieleń drzew. Pomimo deszczu przyroda parku oczarowała nas. Nasza trasa biegła skalistymi ścieżkami, drewnianymi kładkami  a częściowo wodami jeziora, po którym przewiózł nas elektrycznie napędzany stateczek.

Piątek, 15 czerwca 2018 roku, był kolejnym dniem, kiedy wyjechaliśmy z Zagrzebia na zajęcia i wycieczkę. Tym razem pojechaliśmy nad Adriatyk: najpierw do Rijeki,  potem do Opatiji. W Rijece, największym mieście portowym Chorwacji, uczniowie aktualizowali mapy centralnej części miasta. Po lunchu na statku pojechaliśmy  do Opatiji położonej, podobnie jak Rijeka, nad Zatoką Rijecką, ale już na Półwyspie Istria.  Dawne uzdrowisko z eleganckimi budynkami,  wspaniałą śródziemnomorską roślinnością i skalistymi plażami  oczarowało nas. Prawie wszyscy skorzystali z morskiej  kąpieli. Był czas na odpoczynek i indywidualne zwiedzanie.

W sobotę 16 czerwca 2018 roku odbyło się ostatnie spotkanie z przedstawicielami HERE Company w Chorwacji i wręczenie certyfikatów uczestnictwa oraz niewielkich nagród dla uczniów którzy zebrali najwięcej wpisów w Map Creatorze.

Nasza grupa zwiedziła jeszcze w sobotę muzeum miasta Zagrzebia (Muzej Grada Zagreba), a potem spędziła czas  w Zagrzebiu z innymi uczestnikami obozu letniego.

Niedziela, 17 czerwca 2018 roku, była dniem pożegnań i powrotu do Polski. Polscy uczniowie zwiedzili jeszcze w niedzielę muzeum: Tehnickij Muzej Nikola Tesla.  Oprócz wystawy wzięliśmy udział w pokazie wynalazków Nikola Tesli oraz wycieczce do modelu starej kopalni.

Wyjazd zaowocował udoskonaleniem  warsztatu pracy w terenie z aplikacjami HERE Map Creator i Mapillary, poznaniem nowych miejsc i  przede wszystkim integracją i przyjaźnią z innymi uczestnikami obozu. Uczniowie nawiązali dużo nowych cennych znajomości.

Linki:

Muzej Krapinskih Neandertalaca

http://www.mkn.mhz.hr/en/

Muzej Oldtimera Presecki

https://muzej-oldtimera-presecki.hr/w/

Tehnickij Muzej Nikola Tesla

http://tehnicki-muzej.hr/en/

Muzej Grada Zagreba

http://www.mgz.hr/en/

Plitvička jezera

https://np-plitvicka-jezera.hr/en/