Praca uczniów z platformą Story Maps.

Zachęceni przez Pana Piotra Suchorskiego i Szczepana Żurka z firmy HERE zaczęliśmy w grupie uczniów realizujących przedmiot przyroda pracę z platformą Story Maps.

Story Maps jest aplikacją umożliwiającą w dosyć prosty i intuicyjny sposób przygotowanie mapy na której można umieścić dużo ciekawych informacji. Do projektu przyrodników pt. „Śladami Europejczyków po Warszawie” nadawała się idealnie. Prosty interfejs plus duża baza łatwo dostępnych danych pozwoliły szybko zacząć pracę. Zaletą tej platformy jest łatwe upublicznianie map po zakończeniu prac.

Oczywiście nie obyło się bez problemów. Uczniowie od razu zaczęli robotę nad swoimi projektami  i szybko okazało się, że pracując na swoich prywatnych kontach nie mogą poza lekcjami razem pracować. Teraz już wiemy, że dla grupy uczniów trzeba zakładać wspólne konto.

Pomimo pomocy pracowników HERE nie udało się przenieść zapisanych w Mapit GIS obserwacji terenowych.  Część grup przenosiła ręcznie do Story Maps zapisane punkty i trasy, rysując  i dodając odpowiednie warstwy do swoich map. Grupie zajmującej się działalnością Włochów w Warszawie udało przenieść się trasę swojej wycieczki zapisaną przez aplikację Endomondo do swojej mapyw Story Maps.

Bardzo dobrze wyglądała współpraca całej grupy. Uczniowie dzielili się zdobytymi umiejętnościami z innymi. Pomagali sobie w pokonywaniu trudności technicznych.

Każda z 4 grup wybrała sobie szablon dla swojego projektu, dopasowała odpowiednią mapę bazową, dodała trasę wycieczki i punkty w szczególnie ciekawych miejscach.

Kolejnym etapem było dodanie do map  informacji  w postaci notatek dołączanych do wyznaczonych punktów. Polskie notatki były tłumaczone na język angielski. Prace związane z tłumaczeniami koordynowała nauczycielka języka angielskiego Magdalena Gizińska.

W rezultacie powstały 4  projekty - mapy z trasami po Warszawie śladami Włochów, Francuzów, Anglików i Szwajcarów.