Lekcja na Skarpie ursynowskiej i nauka zbierania danych w terenie - 12/16.04.18

Uczniowie klasy II M rozszerzający geografię 12 i 16 kwietnia 2018 roku byli z nauczycielką geografii Agnieszką Chrząstowską-Wachtel na warsztatach terenowych na ursynowskim odcinku Skarpy Warszawskiej. Uczniowie klasy IA rozszerzający geografię odwiedzili z nauczycielem geografii te same miejsca 17 kwietnia 2018 roku.

Nauczyciel poprowadził na początku lekcję w terenie o współczesnych procesach morfologicznych zachodzących na skarpie i u jej podnóża. Uczniowie nauczyli się rozpoznawać i nazywać różne formy rzeźby terenu, identyfikować procesy, rozpoznawać utwory powierzchniowe. Uczniowie pod kierownictwem nauczyciela rozpoznawali różne sposoby zabezpieczania skarpy przez człowieka.

W poniedziałek 16 kwietnia 2018 uczniowie IIM oglądali między innymi rozkopany fragment skarpy w miejscu przyszłej autostrady. Przy okazji mogli obejrzeć profil geologiczny skarpy. Uczniowie klasy IA byli w tym miejscu we wtorek 17 kwietnia.

Drugi etap warsztatów terenowych polegał na nauce zbierania informacji za pomocą aplikacji zainstalowanych na tabletach i w telefonach komórkowych uczniów. Nauczyciel wyjaśnił metodologię zbierania informacji w terenie.

Uczniowie pod kierownictwem nauczyciela zapisywali obserwacje terenowe przy użyciu (poleconych przez pana Szczepana Żurka) aplikacji GPS Waypoints i MAPinr.  Uczniowie dokumentowali wybrane punkty zdjęciami. Ślady tras zapisali za pomocą A-GPS Trackera i GPS Waypoints.

Po zakończonych badaniach terenowych uczniowie zapisali i wysłali wyniki swoich pomiarów za pomocą poczty elektronicznej do siebie i do nauczyciela.

Zobacz zdjęcia