Koło Młodych Filozofów

Spotkania odbywają się we wtorki o 11.50 w sali 17SW.
Prowadzi: p. Piotr Bejnarowicz

Program 2010/2011

1. Źródła filozofii. Pytanie.  - C. Wodzicki, Zachęta do  myślenia.

2. Co znaczy pytać?  M. Merleau – Ponty, Fenomenologia percepcji.

3. O śmierci nic już nie wiem...  - M.  Scheler, Śmierć, cierpienie i dalsze życie,  J. Tischner, Prologomena chrześcijańskiej filozofii śmierci, Platon, Obrona Sokratesa.

4. Wieczność i czas w filozofii  - Św. Augustyn, Wyznania, F. Haber, Darwinowska ewolucja w pojęciu czasu, R. Scrutton, Przewodnik po filozofii dla inteligentnych, J. Le Goff, Od czasu średniowiecznego do czasu nowożytnego

5. Kim jest człowiek?  - R. Ingarden, O naturze ludzkiej,  J. Tischner,  Spór o istnienie człowieka,  E. Cassirer, Klucz do natury człowieka: symbol, C. Wodzicki, Zachęta do filozofii, M. Król, Pies, kot i ja.

6. Co to jest postmodernizm?   B. Baran, Postmodernizm, Gombrowicz Dzienniki, F. Lyotard,  O postmodernizmie.

7. Zło czy zły?  J. A. Kłoczowski, Zło czy zły?, X. Leon – Dufour, Słownik teologii biblijnej, P. Ricoeur, Symbolika zła, R. Scrutton, Przewodnik po filozofii dla inteligentnych.

8. Filozoficzne aspekty mistyki.  – Św. Jan od Krzyża, Pisma, J. A. Kłoczowski, Drogi człowieka mistycznego.

9. Pojęcie Boga w filozofii, teologii i nie tylko  - fragmenty tekstów św. Augustyna i Tomasza, Pascala, Simone Weil, Karla Jaspersa, Martina Bubera, a także E. Wolicka, Dwie niesprzeczne racje,  „Znak” 505, T. Węcławski, O poznawalności Boga, „Znak” 491, O. Lacombe, Co to jest mistyka?, „Znak” 475, T. Węcławski, Gdzie jest Bóg?, „Znak” 441, L. Dupre, Doświadczenie religijne dawniej i dziś, przeżycie religijne w poezji: Herbert, Miłosz, Zagajewski, Liebert, św. Jan od Krzyża, Pieśń duchowa.

10. Projekt przyszłości - czyli co z tego będzie?  J. Dobroczyński, New Age, N. Postman, Technopole, czyli triumf techniki nad kulturą, H.-G. Gadamer, Filozoficzne podstawy XX w., A. Bloom, Umysł zamknięty, D. Macdonald, Teoria kultury masowej.

11. Gdzie jest sens?  H.  Elzenberg, Czy tak zwany sens może być życiu nadany? J.-P. Sartre, Egzystencjalizm jest humanizmem, A. Camus, Mit Syzyfa, Cz. Miłosz, Sens, Dolina Issy (fragmenty).

12. Cóż to jest prawda?  C. Wodzicki, Zachęta do myślenia, J. Tischner, Filozofia człowieka dla duszpasterzy i artystów, Arystoteles, Metafizyka, Jan Paweł II Veritatis splendor,  H.-G. Gadamer,  Cóż to jest prawda?, M. Heidegger, O istocie prawdy.

13. Filozofia kultury - czy kultura jest do zbawienia koniecznie potrzebna?  Pojęcia i problemy wiedzy o kulturze,  E. Cassirer, Esej o człowieku, H.G. Gadamer,  Obywatele dwóch światów, Czy kryzys kanonu kultury, „Znak” 470, Z. Kubiak, Kilka słów o kanonie naszej kultury, J. Szacki, Więcej i mniej niż trzy wieki, „Znak” 488, W. Dilthey Rozumienie kultury, P. Ricoeur, Egzystencja i hermeneutyka,  Z. Herbert, Książka.

14.  Skąd i po co naród? - filozoficzne aspekty społeczeństwa i narodu, E. Aronson, Człowiek istota społeczna, J. Szacki, O narodzie i nacjonalizmie, A. Kłoskowska, Skąd i po co naród? „Znak” , C. Norwid, Listy.