Informacja o spotkaniu edukacyjnym dla nauczycieli w Zagrzebiu 20 - 25.11.17

W dniach 20 -25 listopada 2017 roku w Zagrzebiu odbyły się warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli szkół uczestniczących w projekcie HERE Map Makers w ramach projektu Erasmus+.

 Z Liceum Ogólnokształcącego Przymierza Rodzin w spotkaniu edukacyjnym więli udział Agnieszka Chrząstowska-Wachtel nauczycielka geografii i Anna Bogobowicz nauczycielka języka angielskiego.

Pierwszy dzień szkolenia zaczął się po południu w sali wykładowej hotelu Antunović w Zagrzebiu.

W dniu 20 listopada Ante Sladojević,  Andreas Herger i Chloe Beerten z firmy HERE opowiedzieli o firmie HERE, jej strukturze i zakresie działania, partnerach strategicznych i społeczności HERE.

Wysoką jakość kształcenia, które przeprowadzili pracownicy firmy HERE potwierdzają 30-letnie doświadcznia firmy w tworzeniu kartografii cyfrowej. Mapami HERE tworzonymi przede wszystkim do nawigacji pokryte jest 200 państw świata. Większość samochodów jeżdżących w Europie i Ameryce Północnej wyposażonych jest w oprogramowanie i mapy HERE.

Firma HERE bardzo dba o jakość map i prezentowanych na niej danych. Dane są ciągle aktualizowane. Oprócz nowoczesnych sposobów pozyskiwania danych np. za pomocą specjalnie wyposażonych w najnowszy sprzęt samochodów, firma HERE buduje lokalne społeczności angażujące się w proces aktualizacji danych.

Szkolący nauczycieli pracownicy zwracali uwagę na jakość map HERE i ich ogromne bogactwo w szczegóły.

W dniach 21 – 24 listopada 2017 warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli odbywały się w sali komputerowej szkoły - Geodetska tehnicka škola w Zagrzebiu. 

Szkolenie prowadzili Ante Sladojević,  Andreas Herger, Chloe Beerten i Piotr Suchorski.

Nauczyciele poznali od praktycznej strony aplikację firmy HERE - Map Creator oraz aplikację Mappilary.  Poznali funkcje tych programów oraz sposoby nawigowania po nich. Nauczyli się posługiwania aplikacjami w terenie i poza nim. Wszyscy uczestniczący w szkoleniu ćwiczyli dodawanie  i akualizowanie informacji na mapach. W Map Creator dodawali punkty (POI), drogi, adresy i informacje o nich. Aktualizowali i pozyskiwali nowe dane w terenie. Robili zdjęcia i dodawali je do map. Posługując się aplikacją Mappilary dodawali ślady GPS – trasy ze zdjęciami.

Nauczyciele poznali metodę crowd sourcingu do rozwiązywania problemów i zadań.  Dowiedzieli się od prowadzących o możliwości zwrócenia się do firmy HERE w celu wydobycia plików shp do celów tworzenia map z uczniami.

Pod koniec szkolenia nauczyciele rozważali możliwości zastosowania przedstawionych narzędzi do konkretnych propozycji prac uczniowskich.

Odbyła się międzynarodowa debata dotycząca pomysłów tematów prac uczniowskich.

W międzyczasie przemili gospodarze miejsca szkolenia pokazali uczestnikom warsztatów swoją szkołę - Geodetska tehnicka škola. Nastąpiło spotkanie nie tylko z personelem szkoły, ale również jego uczniami. Młodzież okazała się nie tylko bardzo miła i komunikatywna, ale również dobrze wykształcona.

Nauczycieli ze szkoły - Geodetska tehnicka škola, Snjeżana Car i Damira Zubcic zorganizowały dla zainteresowanych uczestników szkolenia zwiedzanie miasta ze znakomitym przewodnikiem.

Warsztaty stały się okazją nie tylko do poznania nowych technologii i narzędzi, ale również zaprzyjaźnienia się z nauczycielami ze szkół partnerskich.

Współpraca zapowiada się bardzo dobrze.