25 lat oświaty niezależnej

Opublikowano:  Pt, 10.10.2014

Jak wygląda polska edukacja 25 lat po powstaniu szkół niepublicznych? Dlaczego oświata niezależna to wciąż awangarda edukacji? Przedstawiciele wszystkich środowisk oświatowych spotkali się w Sejmie RP, by po raz pierwszy od upadku komunizmu dyskutować o dokonaniach i roli oświaty niezależnej w Polsce. Jednym z organizatorów konferencji jest Stowarzyszenie Przymierze Rodzin.

Konferencja "Awangarda edukacji - 25 lat oświaty niezależnej w Polsce" odbyła się 10 października 2014 r. w sali kolumnowej Sejmu RP przy ul. Wiejskiej w Warszawie. Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Podczas konferncji odbyła się dyskusja panelowa z udziałeme absolwentów szkół niezależnych, którzy opowiedzieli, co dała im taka edukacja i w jaki sposób wpłynęła na ukształtowanie ich postaw obywatelskich.

Naszą szkołę reprezentował Mikołaj Nowak - Rogoziński (matura 2006) - absolwent Gimnazjum i Liceum Przymierza Rodzin - obecnie sekretarz redakcji "Zeszytów Literackich" i doktorant na Wydziale "Artes Liberales".

W trakcie konferencji zostały wręczone odznaczenia i medale także nauczycielom z naszej Szkoły. I tak: p. Hanna Łączyńska i p. Paweł Głowacki otrzymali Złoty Krzyż Zasługi za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty, a Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia na rzecz oświaty i wychowania otrzymały p. Róża Sobańska - Wocial i p. Marta Bejnar - Bejnarowicz.

13.00 - 13.30 Powitanie gości - przemówienia przedstawicieli władz
13.30 - 13.45 Wystąpienie prof. Henryka Samsonowicza  (pierwszego Ministra Edukacji Narodowej w wolnej  Polsce)
13.45 - 14.10 Prezentacja: Zbigniew Strucki "Oświata niepubliczna na tle przemian transformacyjnych w naszym kraju"
14.10 - 15.00 Wręczenie odznaczeń